8

دروغگویی

برخی از خانواده‌ها با مشکل دروغ‌گویی کودکان و نوجوانان روبرو هستند. کودکان تا سه‌سالگی مفهوم دروغ و راست را نمی‌دانند. آن‌ها آنچه شنیده‌اند را بیان می‌کنند. به این دروغ‌گویی، دروغ‌گویی طبیعی گفته می‌شود. بدون اینکه به آن‌ها دروغ‌گو بگوییم و یا اینکه بگوییم چرا دروغ می‌گویی، باید به این کودکان با صبوری نشان داد که از کدام صحبت‌های آن‌ها لذت می‌بریم و از کدام ناراحت می‌شویم. از سن ۴ سالگی به بعد که کودک در تخیلات به سر می‌برد، او آنچه را که در تصور و رؤیای اوست فکر می‌کند واقعیت می‌انگارد و بر زبان می‌آورد، مانند ساختن داستان‌های تخیلی و یا بزرگ‌نمایی کارها. برای نمونه، می‌گوید من از همه قوی‌تر هستم. او درواقع می‌خواهد بگوید که من دوست دارم از همه قوی‌تر باشم. در چنین مواقعی والدین بازهم نباید این گفتار کودک را دروغ‌گویی بدانند و او را تنبیه کنند. می‌توانند به داستان‌های او گوش کنند و داستان‌های واقعی و باورپذیر برای او بخوانند. در مورد بزرگنمایی‌های او می‌توانند بگویند تو آرزو داری که از همه قوی‌تر باشی. به‌این‌ترتیب به‌تدریج او را از عالم تخیل به واقعیت نزدیک می‌کنند. همچنین، باید به‌تدریج او را با دروغ آشنا کنند و به بگویند از راست‌گویی او خیلی شادمان می‌شوند.

دروغ‌گویی صفتی است که به کودک و یا نوجوانی که این عادت ناپسند را دارد نسبت داده می‌شود، اما اغلب کودک و یا نوجوان برای مقابله با مشکل یا رفتار اطرافیان به دروغ‌گویی روی می‌آورد. با مشاهده دروغ‌گویی در کودک یا نوجوان باید فکر کنیم و عامل آن را بشناسیم و راهی برای اصلاح آن در نظر بگیریم. ازجمله عواملی که می‌تواند موجب دروغ‌گویی کودکان شود، عبارت‌اند از:

11

✔ دروغ‌گویی ناشی از خیال‌پردازی یا بزرگنمایی دروه دبستان: بزرگنمایی‌های کودکان در دوره دبستان نیز یک نوع دروغ‌گویی به‌شمار می‌آید. در این نوع دروغ‌گویی آن‌ها خود و یا عزیزان خود را بزرگتر و قوی‌تر از آنی که هستند جلوه می‌دهند. این نوع دروغ‌های خیالی در کودکان سنین دبستان خیلی رایج است. خواندن داستان‌های تخیلی، فیلم‌های فانتزی، گوش کردن به دروغ‌ها و بزرگنمایی‌های همسالان مشوقی است برای این نوع دروغ‌گویی. در این سن دیگر کودک و یا نوجوان تفاوت دروغ از حرف راست را می‌داند؛ بنابراین، بهتر است قبل از اینکه این روش عادت شود، به اصلاح آن پرداخت. بدون اینکه دروغ او به تمسخر گرفته شود، از طریق گفتگو ارزش انسان‌ها بدون توجه به قدرت و بزرگی آن‌ها به بحث گذاشته شود. یا به او نشان داده شود که او را همان‌گونه که هست دوست دارید.

✔ سخت‌گیری و واکنش‌های تند و پرخاشگرانه نسبت به یک اشتباه کودک و یا نوجوان: برخی از دروغ‌های کودک و نوجوان برای فرار از تنبیه و یا دفاع از خود است. این نوع دروغ‌گویی در کودکان و نوجوانانی دیده می‌شود که در خانواده آن‌ها اعتمادسازی نشده است. ترس جای احترام و اعتماد را گرفته است. آن‌ها با کوچک‌ترین اشتباهی تنبیه می‌شوند و یا به علت اشتباه و یا دروغ‌گویی مورد سرزنش قرار می‌گیرند.

✔برخی از کودکان نیز به علت اعتمادبه‌نفس ضعیف، کمبود توجه از طرف دیگران به‌ویژه والدین، تجربه تحقیر از سوی آنان و فرار از مقایسه با دیگران به دروغ‌گویی می‌پردازند و خود را بهتر از آنی که هستند نشان می‌دهند تا مورد تأیید و تشویق دیگران به‌ویژه خانواده و والدین قرار گیرند.

✔گاهی اوقات وعده دروغ دادن یا مشاهده دروغ‌گویی بزرگ‌ترها زمینه دروغ‌گویی را برای کودک فراهم می‌آورد. به‌طور مثال کودکی که پدرش به او می‌گوید: «پسرم اگر کسی تماس گرفت بگو بابا خانه نیست» درحالی‌که خانه است به کودک خودآموخته که دروغ گفتن چیز بدی نیست. این پدر نمی‌تواند به پسرش بگوید که تو دروغ نگو درحالی‌که خودش به‌صورت واضح به او یاد داده است که دروغ بگوید. در بیشتر موارد، اصلاح دروغ‌گویی بسیار ساده است، یعنی اگر هر یک از عوامل یادشده ضعیف و یا حذف شوند، کودک و یا نوجوان نیازی به دروغ‌گویی نمی‌بیند. پس تفکر در مورد منشأ دروغ‌گویی او فرصتی برای شناخت خود ما نیز به وجود می‌آورد و به‌صورت خوش‌بینانه اصلاح هر دو طرف، یعنی رفتار بزرگ‌سالان و نیز کودک و یا نوجوان را به دنبال خواهد داشت. به‌منظور کاهش دروغ‌گویی در کودک و نوجوان و اصلاح آن، سعی کنید آن‌ها را مجبور به اعتراف به دروغ‌گویی نکنید، آن ‌را نشنیده بگیرید. در شرایط دیگر در مورد ارزش راست‌گویی و درستکاری صحبت کنید و در این زمینه داستان‌ها و روایت‌هایی را به زبان آوردید. وقتی‌که کودک و یا نوجوان دروغ می‌گوید، حواستان را به چیز دیگری پرت کنید و یا به او نگاه نکنید و بحث را تغییر دهید. همچنین هر زمان او حرف راستی می‌زند، با نوازش، به او نشان دهید که راست‌گویی او چقدر برای شما ارزشمند است.

 

گروه شبنمداستان "گروه شبنم"

عنوان: گروه شبنم
نویسنده: سیدمحمد مهاجرانی
تصویرگر: مهدیه صفایی نیا
ناشر: قدیانی، کتاب‌های بنفشه، 1393
گروه سنی: 7 تا 9 سال
توصیف و تحلیل داستان

 

طوطی کوچولو حالت خوبه؟ داستان «طوطی کوچولو حالت خوبه؟» در کتاب قصه‌های قبل از خواب برای بچه‌ها (بهار)
عنوان: طوطی کوچولو حالت خوبه؟ در کتاب قصه‌های قبل از خواب برای بچه‌ها (بهار)
نویسنده: جانگ شو
مترجم: مریم خرّم
ویراستار: مصطفی رحمان دوست
ناشر: کویر، 1386.
گروه سنی: 8 تا 10 سال
 

 من این کار را نکردم! داستان «من این کار را نکردم!»

عنوان: «من این کار را نکردم!»
نویسنده: سو گریوز
[تصویرگر: دیدریا گوئیتچاردینی]
مترجم: فرزانه کریمی
ناشر: ذکر، کتاب‌های قاصدک، 1395.
گروه سنی: 7 تا 12 سال

 

شبکه های اجتماعی

telegram

instagram

google

تماس با ما

تلفن: 05138925014      همراه: 09150708580

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

upsite