8

حسادت

حسادت از یک‌سالگی و یا یک سال و نیمی در کودکان دیده می‌شود. به‌طورمعمول میزان کم حسادت مشکلی ندارد ولی اگر حسادت موجب رفتارهای ناهنجار و آزار خود شود باید مورد توجه قرار گیرد و کاهش یابد.

عوامل بروز حسادت در کودکان

 ازجمله عوامل بروز این مشکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حسادت خود والدین: اگر والدین نسبت به اطرافیان حسادت ورزند، کودک این رفتار والدین را به‌عنوان یک الگو انتخاب می‌کند و او نیز به دوستان خود حسادت می‌ورزد و ممکن است به یک عادت رفتاری او تبدیل شود.
  • رسیدگی و توجه زیاد: به کودکانی که در خانواده بیش‌ازحد به آنان توجه می‌شود نیز عامل دیگری است. آن‌ها وقتی‌که به جامعه خشن وارد می‌شوند، حمایتی دریافت نمی‌کنند و به همین سبب احساس بی‌کفایتی می‌کنند و به دیگران که توانمندتر هستند حسادت می‌ورزند.
  • مقایسه کودکان با یکدیگر: مقایسه کودکان با یکدیگر نیز موجب می‌شود تا کودکی که مورد مقایسه قرار می‌گیرد و سرزنش می‌شود به کودکی که با آن مقایسه می‌شود، حسادت ورزد.
  • رفتارهای سخت‌گیرانه و مستبدانه با کودک: رفتارهای سخت‌گیرانه والدین موجب احساس حقارت در کودک می‌شود و اعتمادبه‌نفس او را کاهش می‌دهد. او نسبت به دیگران که از شرایط بهتری برخوردارند حسادت می‌کند.

 نشانه‌ها و آسیب‌های حسادت

ازجمله نشانه‌های حسادت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دروغ‌گویی
  • بدبینی
  • اعتمادبه‌نفس پایین
  • و نیز رفتارهای پرخاشگرانه که به‌صورت شکستن اشیا یا لگدزدن، کتک زدن و بدزبانی دیده می‌شود.

 آسیب‌های حسادت

حسادت هم به خود فرد آسیب می‌رساند و هم به دیگران. در زیر به‌صورت خلاصه به آن‌ها اشاره‌شده است:
🔸آسیب‌های فردی حسادت: کودک حسود گاه افسرده می‌شود. این درون‌ریزی احساسات می‌تواند موجب ناخن جویدن، خارش بدن، ظاهر شدن جوش در بدن، خیس کردن بستر، بی‌نظمی، بی‌تفاوتی نسبت به تحصیل و حتی فرار از خانه شود.
🔹آسیب به دیگران: پرخاشگری برخی از کودکان و نوجوانان حسود می‌تواند موجب آزار دیگران شود، با دعوا و یا بدزبانی به دیگران آسیب می‌رسانند. بدبینی آن‌ها نیز ممکن است موجب آزار دیگران شود. چون آن‌ها کمتر به داشته‌های خود قانع هستند همواره احساس ناراضی کرده و با نق زدن آرامش را از زندگی خود و دیگران می‌گیرند.

برای خواندن چکیده داستان ها می‌توانید نام داستان را انتخاب کنید. برای تهیه مجموعه می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۵۵۰۴۸۸۰ تماس بگیرید.  

 

 حسودداستان "داینای حسود"

عنوان: داینای حسود
نویسنده: برایان موزس
تصویرگر: مایک گوردن
مترجم: محبوبه نجف‌خانی‌‌‌‌
ناشر: انتشارات زعفران، کتاب‌های زعفرانی، 1395.
گروه سنی: 6 تا 9 سال
توصیف و تحلیل داستان

 

Dokhtariداستان "دخترانی به زیبایی گل سرخ"
عنوان: دخترانی به زیبایی گل سرخ
نویسنده: مادونا
تصویرگر: جفری فالویماری
مترجم: لیلا طاهری
ناشر: ایران‌بان، 1383
گروه سنی: 8 تا 13 سال

 

شبکه های اجتماعی

telegram

instagram

google

تماس با ما

تلفن: 05138925014      همراه: 09150708580

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

upsite