8

نگرانی در کودکان

نگرانی، تشویش، دلواپسی و یا پریشانی خاطر در یک زمینه خاص است. این مشکل در برخی از کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. یک کودک و نوجوان معمولی،‌ خیلی بانشاط و سرزنده است؛ اما برخی از تجربه‌های نامطلوب در زندگی، ممکن است او را به فردی نگران تبدیل کند و لحظه‌های شاد و آرامش‌بخش را از او بگیرد؛ به طوری‌که او همواره نگران آینده باشد. نگرانی خلاقیت، قدرت حل مسئله و انرژی برای تحرک را می‌گیرد. همچنین در روابط اجتماعی کودک و یا نوجوان اختلال ایجاد می‌کند. گرچه برخی از نگرانی‌ها ممکن است منشأ بیرونی داشته باشد ولی برخی از آن‌ها در وجود کودک است. به‌طورمعمول بیشتر کودکان، نگران از دست دادن از عزیزانشان هستند. به‌ویژه مرگ پدر و یا مادر و یا از دست دادن سلامت. رویدادها و رفتارهایی در خانواده و اجتماع این نگرانی را تشدید می‌کند. این امر مانع داشتن احساس آرامش و زندگی عادی می‌شود.

 

 عوامل نگرانی و آسیب‌های آن

✔️ عواملی متعددی موجب بروز نگرانی یا افکار منفی در کودکان می‌شوند. حوادث خارج از کنترل مانند زلزله، سیل و طوفان‌های سهمگین، افراد زورگو، جدایی، مرگ یکی از عزیزان، سختگیری زیاد، پرورش روحیه کمال‌گرایی، اشتباه در انجام کارها و سرزنش شدن ازجمله عواملی هستند که در بروز نگرانی تأثیر دارند. عامل دیگر بروز و تشدید نگرانی خانواده است. خانواده‌هایی که نگرانی زیاد دارند و آن را در مقابل کودک و نوجوان بروز می‌دهند،‌ آنرا را به فرزند خود منتقل می‌کنند. نگرانی پدر و مادر در مورد شکست اقتصادی، یا عدم موفقیت در شغل، خوب برگزار نشدن مهمانی‌ها، عدم موفقیت فرزندان، مورد قضاوت قرار گرفتن، یا مشکلات اجتماعی و اقتصادی ازجمله مواردی می‌تواند باشد که در خانه به زبان آورده می‌شود و موجب نگرانی فرزندان می‌شود.
⚠️ نگرانی، اضطراب را به وجود می‌آورد. اضطراب مشکلات جسمی زیادی به دنبال دارد، مانند افزایش ضربان قلب، عرق کردن، نفس‌تنگی، به هم خوردن معده و یا مشکلات روانی مانند افسردی . نگرانی اگر بیان شود می‌توان آن را تشخیص داد ولی اضطراب را می‌توان از طریق به هم خوردن وضعیت خواب و غذا (به‌صورت پرخوری و یا کم خوری)، ناخن جویدن، لکنت زبان، خشکی دهان و یا مشکلات مزاجی تشخیص داد.


راهکارهای کاهش نگرانی در کودک و یا نوجوان
✔️ چون کودک در خانه، مدرسه و اجتماع، به‌جای امنی برای زندگی و فعالیت نیاز دارد، ضروری است در خانه آرامش وجود داشته باشد تا از نگرانی‌های او کم شود. در مقابل اشتباه‌ها، ترس‌ها و مشکلاتی که سر راه او قرار می‌گیرد، با ملایمت رفتار کنید. بکوشید که با صمیمیت و آرامش با او صحبت کنید و به او فرصت صحبت‌کردن بدهید.

✔️ برخی از نگرانی‌های کودکان از تنهایی و خطرات آن است، باید تا حد ممکن خردسالان را حتی برای مدت کوتاه تنها نگذاشت. در سنین کودکی باید در زمان ترک آن‌ها، با آن‌ها صحبت کرد، علت تنها گذاشتن آن‌ها را با یکی از افراد مورداطمینان توضیح داد. همچنین به کودک قول دهید که در یک مدت‌زمان خاص که برای او قابل‌درک است، برمی‌گردید. برای جلب اعتماد او ضروری است که به قول خود عمل کنید. بهتر است مدت‌زمان ترک کودک از مدت کم شروع شود و کم‌کم افزایش یابد.

✔️ کودک و نوجوان از بزرگ‌ترها به‌ویژه والدین الگوپذیری دارند. یکی از راه‌های کاهش نگرانی‌های او، کنار آمدن با نگرانی‌های خود است. با ورزش، گردش خانواده، بازی‌های خانوادگی و مدیریت نگرانی‌های خود می‌توانید آن‌ها را کاهش دهید. باهم غذا خوردن، گردش رفتن و بازی کردن از نگرانی‌های کودک کم می‌کند.

✔️از کودک و نوجوان انتظار زیاد نداشته باشید. با او صحبت کنید از اشتباه‌های خودتان صحبت کنید، خاطرات را مرور کنید تا او بفهمد که بزرگ‌ترها هم اشتباه می‌کنند. در مورد حوادثی که در بیرون بر او می‌گذرد با آرامش صحبت کنید. نشان دهید که به او گوش می‌دهید، با او همدلی کنید. به او کمک کنید تا خود مسائلش را حل کند. فقط او را حمایت کنید که بتواند با مشکلات کنار آید، و راه‌حل‌ها را پیدا کند. به او راه‌حل ندهد. به‌این‌ترتیب او خواهد فهمید که اگر مشکلی پیش آید می‌تواند آن را حل کند و نگران مشکلات نخواهد بود. داستان‌ها ازجمله تجربه‌های ست که می‌توان در اختیار کودک و نوجوان گذاشت. او با همانندسازی با شخصیت داستان می‌تواند درک کند که او هم می‌تواند مشکلش را حل کند و بهتر است نگران نباشد.

عنوان: داینای نگران
نویسنده: برایان موزس
تصویرگر: مایک گوردن
مترجم محبوبه نجف‌خانی‌‌‌‌
ناشر: انتشارات زعفران، کتاب‌های زعفرانی، 1395
گروه سنی: 6-10
 

عنوان: ومبرلی نگران (از مجموعه محله موش‌ها)
نویسنده و تصویرگر: کوین هنکس
مترجم محبوبه نجف‌خانی.
ناشر: آفرینگان، 1393.
گروه سنی: 6-10

توصیف و تحلیل داستان

 

negarani03داستان "سنجاب ترسو به اردو می‌رود"

عنوان: سنجاب ترسو به اردو می‌رود
نویسنده و تصویرگر: ملانی وات
مترجم: محبوبه نجف‌خانی.
ناشر: آفرینگان، 1394.
گروه سنی: 6- 10

توصیف و تحلیل داستان

 

 

شبکه های اجتماعی

telegram

instagram

google

تماس با ما

تلفن: 05138925014      همراه: 09150708580

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

upsite