8

داستان ها با موضوع مسئولیت‌پذیری
مسئولیت‌پذیری ویژگی است که می‌تواند به کودک از حدود ۳ سالگی آموزش داده شود. کودکانی که به علت مراقبت زیاد خانواده برای اینکه به آنان آسیبی نرسد، وقت مناسبی برای درس خواندن داشته باشند و یا اینکه چون آنها نمی‌توانند کارها را با سرعت و دقت بزرگ‌ترها انجام دهند، به آنها مسئولیتی واگذار نمی‌شود، به‌طورمعمول از مهارت‌های لازم برای زندگی برخوردار نیستند، ‌حس ارزشمندی نمی‌کنند،‌ اعتمادبه‌نفس ضعیفی دارند و سرخورده هستند. این افراد در بزرگ‌سالی نیز آنها افراد موفقی در زندگی حرفه‌ای و شخصی و خانوادگی نخواهند بود. مسئولیت‌پذیری می‌تواند شخصی و یا اجتماعی باشد، می‌تواند نسبت به کارها و وظایف و یا انتخاب‌ها باشد.

تاثیر مسئولیت‌پذیری بر فرد

درصورتی‌که کودک و نوجوان از کارها و مسئولیت‌هایی که می‌پذیرد لذت ببرد، احساس ارزشمندی می‌کند و برای خود جایگاه خاصی را در خانواده پیدا می‌کند. این حس خوب، انگیزه کار کردن و پذیرش مسئولیت بیشتری را به او می‌دهد و درنتیجه مهارت‌ها و توانمندی‌های او و نیز اعتمادبه‌نفس او افزایش می‌یابد.

مسئولیت‌پذیری اجتماعی
 خانواده الگوی مناسبی برای کودک و نوجوان است. اعضاء خانواده،  به ویژه پدر و مادر، و نیز مدرسه  و افراد صاحب نام و مقام در جامعه الگوهایی خوبی برای کودک و نوجوان در آشنایی با مسئولیت‌های اجتماعی هستند.

 ✔ توجه به نظافت شهر و مدرسه

✔ کمک به دیگران

 ✔ رعایت قوانین و مقررات به‌عنوان یک شهروند

✔ کمک به توسعه جامعه

 از جمله مسئولیت‌های اجتماعی به‌شمار می آیند.

در مسئولیت اجتماعی نه تنها شناخت فرد در مورد قوانین و مقررات، اصول و به عبارتی بایدها و نبایدهای اجتماعی افزایش می‌یابد، بلکه رفتار درست را در مورد مدرسه و جامعه می‌آموزد؛ بنابراین از دو جنبه رشد شناختی و رفتاری به بلوغ می‌رسد. از طرف دیگر آگاهی از این موارد و نیز رعایت آنها، برای او لذتی دارد  که با لذت‌های دیگر نمی‌توان مقایسه کرد. این لذت به او غرور مثبت، اعتماد‌به‌نفس و عزت‌نفس می‌دهد. چنین فردی همواره مورد ستایش دیگران قرار می‌گیرد.  کودک و نوجوانی که مسئولیت اجتماعی در او رشد یافته، فردی است که نسبت به بسیاری از اصول شهروندی، وظایف خود در مدرسه و نسبت به هم نوع و نقش خود در رشد و توسعه جامعه مطلع است. این آگاهی به او معیارهایی برای قضاوت رفتار خود و حتی دیگران می دهد. برای نمونه کودک و نوجوانی که شاهد بیرون ریختن اشغال از پنجره ماشین است، بر پایه معیارهای مسئولیت اجتماعی، یعنی تمیز نگهداشتن شهر، قضاوت می کند و این عمل را ناپسند می‌داند. اگرکودک و نوجوان معیارهای مسئولیت پذیری را بداند و آگاه باشد در کجا و چگونه از آنها باید بهره گیرد، رفتارهای او بر پایه این آگاهی صورت می گیرد، یعنی او می‌تواند خوب بیندیشد و رفتار مبتنی بر اندیشه داشته باشد. چنین فردی می تواند مستقل زندگی کند، او کمتر اشتباه می‌کند. بنابراین، آموزش مسئولیت پذیری به کودک و نوجوان او را به معیارهای تفکر فلسفی مجهز می‌نماید.

نکاتی برای اثر بخشی آموزش مسئولیت‌پذیری

برای اینکه آموزش مسئولیت‌پذیری اثربخش باشد، رعایت نکاتی زیر ضروری است:

  • کنترل خود؛ خشم و عصبانیت هیچ‌گاه نمی‌تواند مشوقی برای یادگیری کودک و به‌ویژه نوجوان باشد
  • باید از زبان سازنده استفاده کرد برای نمونه بجای باید لباست را قبل از بازی عوض کنی، بگویید آیا بهتر نیست لباس مناسب‌تری بپوشی
  • نباید کودک را باکار زیاد خسته کرد
  • باید به او امکان انتخاب داد، اگر انتخاب او نادرست است، باید با او گفتگو کرد و پیامد انتخاب نادرست را یادآور شد. گاه نیز باید اجازه داد انتخاب نادرستی که آسیبی به او نمی‌زند را داشته باشد و از پیامد نامناسب آن درس بگیرد
  • انجام یک کار و یک مسئولیت باید برای کودک و نوجوان خوشایند باشد و از آن لذت ببرد. برای این کار خوب است او را همراهی کرد، کار را با خاطره گویی، شوخی و خنده همراه کرد
  • پاداش‌های او بهتر است مادی نباشد، تشویق زبانی و تحسین او بهترین تشویق‌ها هستند
  • اجازه دهید اشتباه کند، ولی اشتباه خود را بپذیرد، حتی اگر عذرخواهی نکرد. برخی از کودکان و نوجوانان با عمل خود عذرخواهی می‌کنند باید به او فرصت داد با هر روشی که دوست دارد اشتباه خود را جبران کند.

 

داستان جان شما کجاست؟
داستان "جان شما کجاست"
عنوان: جان شما کجاست
نویسنده: محمد محمدی
تصویرگر: حمیدرضا خواجه‌محمدی
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 1395
گروه سنی: 10-14
توصیف و تحلیل داستان
داستان همسایه ها
داستان "همسایه‌ها"
عنوان: همسایه‌ها
نویسنده: مرجان کشاورزی‌آزاد
تصویرگر: فرشته نجفی
ناشر: مدرسه، 1384
گروه سنی: 6-8
توصیف و تحلیل داستان

شبکه های اجتماعی

telegram

instagram

google

تماس با ما

تلفن: 05138925014      همراه: 09150708580

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

upsite