8

داستان ها با موضوع ترس

 اکثر افراد در طول زندگی خود هیجان ترس را تجربه کرده‌اند. غالباً نگاه افراد به هیجان ترس بیشتر بر جنبۀ منفی آن متمرکز است؛ درحالی‌که ترس واکنشی طبیعی است که انسان هنگام روبه‌رو شدن با حوادث خطرناک به‌منظور محافظت از پیامد حوادث، از خود بروز می‌دهد. هیجان ترس برای بقا و تطبیق افراد با شرایط مختلف در زندگی، بسیار ضروری است. این هیجان زمانی که از حدّ طبیعی خود فراتر رود، جنبه منفی به خود می‌گیرد. ترس‌ هنگامی‌که از آسیب جلوگیری می‌کند (مانند ترس از بلندی) یا موجب موفقیت می‌شود (مانند ترس از امتحان که انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر است)، احساسی طبیعی است؛ اما هنگامی تبدیل به یک مشکل می‌شود که پس از برطرف شدن عامل ترس، احساس ترس در فرد باقی بماند (مانند ترس از تصویر مار، ترس از فکر کردن به مار یا هر حیوان دیگری و ... )، به این ترس‌ها، غیرطبیعی گفته می‌شوند. این‌گونه ترس‌ها اگر به حدی باشند که فرد نتواند زندگی طبیعی خود را داشته باشد به آن ترس مرضی یا فوبیا گفته می‌شود.

کودکان به دلیل تجربه اندکشان در برخورد با محیط و اشیای ناشناخته بیشتر با احساس ترس مواجه‌اند. بسیاری از ترس‌ها در کودکان در طی مراحل رشد برطرف می‌شود و جای خود را به ترس‌های دیگر می‌دهد (مانند ترس از نور شدید، ترس از صداهای بلند، ترس از آب و...). مقابله کودک بر ترسش موجب می‌شود که اعتمادبه‌نفس او افزایش یابد و بتواند مهارت‌های بیشتری برای زندگی کسب کند؛ اما اگر کودک نتواند بر ترسش غلبه کند ممکن است ترس او تا بزرگسالی ادامه یابد و آرامش زندگی او را از بین ببرد. یکی از راه‌هایی که می‌تواند در کاهش ترس کمک کند، تغییر باور کودک نسبت به عامل ترس و افزایش شناخت و آگاهی او با استفاده از داستان است.

در ادامه، چند داستان مرتبط با تغییر باور کودک نسبت به عامل ترس و افزایش شناخت و آگاهی او درباره ترس آورده شده است. با انتخاب هر عنوان از داستان‌ها، می توانید به خلاصه داستان، بحث و گفت و گوهایی درباره چگونگی استفاده از آن و پرسشهایی درباره محتوای داستان دسترسی داشته باشید.

زیر نور ماه، در کتاب قصه‌هایی برای خواب کودکان (تیرماه)
داستان "زیر نور ماه"
عنوان: زیر نور ماه، در کتاب قصه‌هایی برای خواب کودکان (تیرماه)
تهیه‌شده در مؤسسۀ پژوهشی کودکان دنیا؛ زیر نظر ناصر یوسفی، گیتا گرگانی
ناشر: پیدایش، 1386
گروه سنی: 6-9
توصیف و تحلیل داستان
داستان "فیل‌کوچولو کاری می‌کند که نترسد"
عنوان: فیل کوچولو کاری می کند که نترسد
نویسنده: زوزا وربوآ
تصویرگر: نام مورگان جونز
مترجم: اشرف کریمی
ناشر: قدیانی، کتاب‌های بنفشه، 1387
گروه سنی: 7-9
توصیف و تحلیل داستان
داستان "جونی بی و هیولای زیرتخت"
عنوان: جونی‌بی و هیولای زیر تخت
نویسنده: باربارا پارک
تصویرگر: دنیس برانکس
مترجم: معصومه کاظمی
ناشر: پیام مشرق، 1391.
توصیف و تحلیل داستان

شبکه های اجتماعی

telegram

instagram

google

تماس با ما

تلفن: 05138925014      همراه: 09150708580

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

upsite