8

داستان "خواهر بزرگ، خواهر کوچک"

etemad02اطلاعات کتابشناختی

عنوان: خواهر بزرگ، خواهر کوچک

نویسنده: شارلوت زولوتوف

تصویرگر: محمد نیکفر

مترجم: فریدون رحیمی

ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 1363.

گروه سنی: 7-9

 

 

چکیده داستان

پدرومادری شاغل، صاحب دو دختر بودند. در نبود پدرومادر، خواهر بزرگ همیشه از خواهر کوچک مراقبت می‌کرد و نمی‌گذاشت خواهر کوچک هیچ‌کاری را خودش انجام دهد، نمی‌گذاشت که خواهر کوچک از خانه دور شود، دوچرخه‌سواری کند، تنهایی به مدرسه برود، سوزن خیاطی را نخ کند و پارچه را بُرش بدهد. او حتی نمی‌گذاشت، خواهر کوچکش گریه کند و به او دستمال می‌داد تا فین کند. از دید خواهر کوچک، خواهر بزرگش او را در هیچ‌کاری راحت نمی‌گذاشت و مرتب او را امر و نهی می‌کرد. او فکر می‌کرد، هیچ کاری در دنیا نیست که خواهر بزرگ نتواند انجام دهد. باوجوداین، او می‌دانست که کارهایی نیز هست که بلد است و دوست دارد آنها را به‌تنهایی انجام دهد. روزی خواهر کوچک از دست خواهر بزرگش و امر و نهی‌هایش کلافه شد و از خانه بیرون رفت و میان علف‌ها پنهان شد. چیزی نگذشت که صدای خواهر بزرگ را شنید که دنبال او می‌گشت؛ ولی او پاسخی نداد. او در آن لحظه احساس می‌کرد که برای خودش آدمی است. خواهر بزرگ دست از صداکردن خواهرکوچکش برداشت و گریه سرداد و کسی نبود تا او را آرام کند. خواهر کوچک برخاست و به او دستمال داد تا اشک‌هایش را پاک کند. آنها به خانه برگشتند و از آن به‌بعد، خواهر کوچک یاد گرفت، چگونه از خواهر بزرگ مراقبت کند و خواهر بزرگ یاد گرفت، کی و کجا مراقب خواهر کوچکش باشد.

بحث و گفتگو درباره داستان

کودکان به دنبال استقلال طلبی هستند و مقاومت در راستای استقلال طلبی آنان ممکن است احساس نارضایتی از خود و بی کفایتی به آنان بدهد. در این داستان، خواهر بزرگتر با مداخله در تمام کارها، حتی کارهایی که خواهر کوچک هم می توانست انجام دهد احساس نارضایتی در خواهرش ایجاد کرده بود. گرچه خواهر کوچک با مقاومت در این کار توانست خواهر بزرگش را متوجه عملش کند و زندگی متعادل تری را برای خود رقم بزند؛ اما خواهر های بزرگ یا والدینی که همیشه و همه جا به صورت افراطی مراقب کودکان خود هستند، وجود دارند. این والدین از هر کار فرزند خود ایراد می گیرند و سعی می کنند همه کارها را خودشان انجام دهند. آنان با این کار نه تنها هیچ کمکی به کودکشان نمی کنند بلکه کسی را به جامعه تحویل می دهند که به خودش اعتماد کافی ندارد و در انجام دادن کارهایش به دیگران وابسته است.

پرسش‌های داستان

 شما می توانید این داستان را برای کودکتان بخوانید و در بحث و گفتگوی با او متوجه شوید که آیا کودکتان نسبت به رفتار شما یا اطرافیانش چنین حسی را دارد. برای بحث گفتگو می‌توانید از پرسشهای زیر بهره بگیرید:

🔸چرا خواهر بزرگ مراقب خواهر کوچک بود؟

🔹آیا خواهر کوچک از مراقبت خواهر بزرگ خوشحال بود؟ چرا؟

🔸خواهر کوچک چه کار کرد که توانست خواهر بزرگ را متوجه ناراحتی اش بکند؟

🔹اگر شما جای خواهر بزرگ بودید چه می کردید؟

🔸تابه حال شده کسی را دیده باشید که احساسش مانند احساس خواهر کوچک باشد؟ اگر بلی؟ به نظر شما او چگونه می تواند مشکلش را حل کند؟

برچسب ها:

شبکه های اجتماعی

telegram

instagram

google

تماس با ما

تلفن: 05138925014      همراه: 09150708580

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

upsite